батьківська сторінка

понедельник, 23 февраля 2015 г.

Урок математики (з використанням коуч - технології)

 Тема уроку:  Закріплення та систематизація знань
Ціль уроку:  розкриття потенціалу учнів з метою максимального підвищення ефективності їхньої діяльності та мобілізації  внутрішніх сил
Мета уроку:

  • закріпити уміння учнів перетворювати величини;
  • формувати обчислювальні навички з багатоцифровими числами, круглими числами та  поза табличні випадки множення та ділення;
  • формувати навички запису, читання, порозрядний склад багатоцифрових  чисел;
  • розвивати уміння розв’язувати задачі з буквеними даними, геометричні задачі;
  • розвивати уміння самостійно визначати мету діяльності, самостійно здійснювати, корегувати діяльність;
  • виховувати готовність до  використання можливих ресурсів  досягнення мети;
 Тип уроку:   урок закріплення  знань
Форма проведення:  кубування з використанням  коучингових технологій
Наочність та обладнання: куб, «колесо» з 6 секторами  у кожного учня, олівці, шкала – рейтинг ( лінійка з  позначками – за кількістю  можливих балів у рейтингу)
План уроку
Етапи уроку
Методи та прийоми реалізації цілей
Установка мети та завдань уроку
Сьогодні наш урок пройде у формі гри – «куб», за допомогою якої ми зможемо :
·         закріпити уміння перетворювати величини;
·         продовжимо формувати обчислювальні навички;
·         продовжимо формувати навички запису, читання, порозрядний склад чисел;
·         розвиватимемо уміння розв’язувати задачі з буквеними даними, геометричні задачі.
План роботи:
1.      Розв’язування прикладів(множення і ділення на 10,100,100, круглих чисел)
2.      Перетворення величин.(Міри маси і довжини)
3.      Багатоцифрові числа(запис багатоцифрових чисел, дії з багатоцифровими числами)
4.      Задачі з буквеними даними(Задачі на зведення до одиниці, різницеве та кратне порівняння)
5.      Геометричне завдання (знаходження площі та периметру прямокутника)
6.      Розшифруй!(поза табличні випадки множення та ділення)
(По мірі подолання пунктів плану поруч з кожним пунктом протягом уроку буде зявлятися позначка ۷)
·         -Що потрібно, щоб ти досяг мети ?
·         - Наскільки від тебе залежить досягнення мети?
·         - У чому конкретно полягає твоя мета?
·         -Чи реально тобі досягти мети за час уроку? Якщо ні, то коли і як ти будеш її досягати?
·         - Чому ця мета важлива для тебе?
·         Вправа «колесо»: тепер оціни володіння матеріалом за кожним розділом теми від «0» до «10». (0 – якщо ти незадоволений своїми знаннями за цим розділом теми, 10 – максимум задоволений)
  • Який з секторів зафарбований найменше? Що треба зробити, щоб виправити ситуацію?
  • Яку б ситуацію хотіли би побачити в кінці уроку?
  • Зміни в якому секторі вплинуть найбільше на всі інші сектори?
·            - Як ти дізнаєшся, що досяг результату?
Етап  закріплення  знань і способів дії
Вправа «Кроки»
Які кроки ти готовий  зробити, щоб досягти результату?
Крок  перший : Множення та ділення  чисел 10,100, 1000 та круглих чисел
1.      Яка мета завдання?
2.      Що тобі треба для цього знати?
3.      Покажи свої знання.
3450* 100                         30*400
3400* 10                           230* 3000
650 000: 10 000                32 000: 80
230* 1000                         2400: 120
-          Чи відбулися зміни у секторі відповідно цього розділу теми? На скільки? Що треба зробити, щоб зрушити ще на 1 бал?
Крок   другий: Перетворіть величини:
1.      Яка мета завдання?
2.      Що тобі треба для цього знати?
3.      Покажи свої знання.
«Мікрофон» :
·         Пригадайте схеми перетворень величин  довжини та маси.
·         Які правила треба пам’ятати?
5дм 4 см = …см            56 000 кг = ….ц
8дм 4 мм = …мм        700 000г= …кг
45 км 78м = …м           4т 5 кг = …кг
12 000 см = …м             3879 кг= …т…ц…кг
Крок   третій: Робота з багатоцифровими числами (нумерація та дії з числами)
1.      Яка мета завдання?
2.      Що тобі треба для цього знати?
3.      Покажи свої знання.
1.      Запиши число 40 млрд. 34 млн. 5 од.
Яка цифра стоїть у розряді сотень мільйонів цього числа?
Скільки всього сотень мільйонів у цьому числі?
2.      Розв’яжіть  приклад: (456 345+3 897)- (50 003- 347)
-           Чи відбулися зміни у секторі відповідно цього розділу теми? На скільки? Що треба зробити, щоб зрушити ще на 1 бал?

Крок    четвертий:  Робота над  задачами
1.      Яка мета цього завдання?
2.      Що тобі треба для цього знати?
3.      Покажи свої знання.
Розв’яжи задачі: склади буквені вирази
·         У магазин привезли с кг  яблук і розклали у 8 корзин порівну. Скільки яблук у 3 таких корзинах?
·         Гурток футболу відвідує  а хлопців, а гурток карате – на 6 більше. У скільки разів футболістів менше, ніж каратистів?
-          Чи відбулися зміни у секторі відповідно цього розділу теми? На скільки? Що треба зробити, щоб зрушити ще на 1 бал?

Крок   п’ятий:  Робота над   геометричним матеріалом
1.      Яка мета цього завдання?
2.      Що тобі треба для цього знати?
3.      Покажи свої знання.
 Знайди площу та периметр фігури:

                                  8 см
6см             2см
 

3 см

-          Чи відбулися зміни у секторі відповідно цього розділу теми? На скільки? Що треба зробити, щоб зрушити ще на 1 бал?

Крок    шостий:  Поза табличні випадки множення та ділення
1.      Яка мета цього завдання?
2.       Які алгоритми поза табличного множення та ділення ти знаєш?
3.      Покажи свої знання.
Розшифруй назву акваріумної рибки ( мирні, спокійні, граціозні рибки, відмінно уживаються з сусідами по акваріуму )
            90: 15 * 16= (96) Р
13* 6 : 3= (26) Г
96: 12* 14=(112)М
65:5* 7= (91) У
46: 2 * 5= (115)І
84: 14 *17= (102)А
Розташуй у порядку  зростання. (гурамі)
-          Чи відбулися зміни у секторі відповідно цього розділу теми? На скільки? Що треба зробити, щоб зрушити ще на 1 бал?
Етап інформації про д/з
С. 24 № 8, 10, 6
Повторити правила, схеми перетворень
Підготуватися до контрольної роботи.
Етап підбиття підсумків уроку
ü   Які правила ти повторив?
ü  Які алгоритми множення і ділення  круглих чисел ти знаєш?
ü  Як перетворив мілкі  одиниці вимірювання  на крупні  і навпаки?
ü  Які співвідношення одиниць вимірювання довжини, маси ти знаєш?
ü  Як ти знаходиш  площу, периметр прямокутника?
Етап рефлексії
ü  Які важливі моменти ти помітив?
ü  Які завдання були взаємозв’язані?
ü  Які найлегші кроки були потрібні, щоб досягти результату?
Оцінювання
Вправа: «Шкалювання»:
ü  Поверніться до свого «колеса». Як виглядає зараз твоє колесо? Чи великі перепади воно має? На який сектор ти звернув найбільшу увагу? Чи вдалося тобі вирівняти свої знання в цьому секторі? Що тобі треба ще зробити, щоб зрушити ще на 1 бал  у цьому секторі?
ü  У якому секторі ти   додав сегменти? Якого самого результату ти досяг у цьому секторі?
ü   Визнач свій загальний рейтинг за допомогою «колеса».
ü  «Відшкалюємо» ваші рейтинги на загальній шкалі.


Методичний посібник . Продовження ( ІІ частина) за підручником "Читанка 4 клас" В.Науменко

Урок 11    
Тема уроку: Пейзаж  Анатолій Давидов  Гарний настрій  с. 62 - 67
Мета уроку:

  • зацікавити учнів, пробудити в них бажання прочитати твір
  • вчити учнів правильно, вдумливо, виразно читати й розуміти прочитане.
  • Вчити учнів аналізувати художній твір
  • вчити учнів узагальнювати й вико­ристовувати здобуті на попередніх етапах роботи знан­ня
 Тип уроку:  урок засвоєння нових знань
План уроку
Етапи уроку
Методи та прийоми реалізації цілей
Актуалізація знань
  1. Організаційний момент
Від чого в тебе   гарний настрій?
  1. Перевірка  домашнього завдання
  2. Актуалізація знань
-          Чи любити ви прогулянки  на природу?
-          Які почуття охоплюють вас у цей час?
-          Чи зможете ви встати дуже рано для цієї події?
-          Пригадайте таку подорож. З ким ви були? Що бачили? Що відчували?
-          Куди і з ким мрієте піти в похід?
Установка мети та завдань уроку
Сьогодні ми познайомимося ще з одним оповіданням А. Давидова «Гарний настрій», яке розкаже про хлопчика, що любив подорожувати.
Етап засвоєння нових знань і способів дії
1.      Читання оповідання учнями.
2.      Довідкове бюро
3.      Бесіда за прочитаним:
-          Куди відправилася сім я?
-          З яким настроєм вставав хлопчик?
-          Як поводив себе він під час сніданку?
-          Чому батьки не дали йому бутерброд?
-          Як хлопець показував свою образу на батьків за ранній підйом?
-          У чому парадокс думок хлопця з діями? ( Він мріяв читати випуск «У світі пригод», коли з ним на справді відбуваються пригоди,  про які не тільки мрієш читати, а й відчути можна)
-          Чому хлопець почервонів? Йому стало соромно за свою поведінку : то пити, то їсти хочу
-          З чим тато порівняв галявину?
-          Прочитайте опис галявини?
-          Як можна назвати такий опис природи? Пейзаж
-          Запишіть визначення пейзажу в зошиті.
-          Чому цю галявину хлопець хотів назвати Метеликовою?
-          Які метелики звернули увагу хлопця і його сім’ї?
-          Розкажіть, що цікавого ви дізналися про аполлона?
-          Чим озброїлися батьки для прогулянки?
-          Чому аполлон шипів?
-          Чому змінилася посмішка у батьків? Якою вона стала?
-          Для кого виросли груші? Знайдіть опис груші.
-          Знайдіть опис дубка.
-          Знайдіть опис ласки.
-          Що цікавого дізналися про ласку?
-          Яку споруду надибали хлопець з сімєю?
-          Які висновки зробив батько про бліндаж?
-          Чому тато заборонив розпалювати вогонь?
-          Які дива побачили по дорозі додому?
-          Як лисиця почула, що поруч люди?
-          Як вивчали природу батьки, якщо їм попадалося щось незнайоме?
-          Чого хлопець не втомився?
-          Яким видався обід хлопцю в горах? Чому?
-          Який настрій був у хлопця в кінці оповідання? Як ви це зрозуміли?
-          Який жанр цього оповідання? Науково – художній.
-          Доведіть свою думку.
Робота в групі:
1.      Складіть анотацію до прочитаного оповідання
2.      Складіть план
3.      Прослідкуйте зміну настрою хлопця. Доведи свою думку прикладами його поведінки.

Складіть  сенкан: «Подорож
Цікава, пізнавальна
Дізнаватися, вивчати, спостерігати
Прогулянка у природу – подорож у цікаве.
Гарний настрій

Складіть міркування: Чому оповідання називається «Гарний настрій»?
Етап інформації про домашнє завдання
Прочитати, переказати за складеним планом.
Скласти міркування: Чому подорож в природу викликає гарний настрій?
*Виступ: «Цікаве з життя рослин (тварин)»
Етап підбиття підсумків уроку
-          Який розділ ми закінчили читати?
-          Чому він має таку назву?
-          Які твори розміщені у розділі?
-          Що таке науково художній твір?
-          Що таке оповідання?
-          Дайте визначення термінів: портрет, пейзаж. Прочитайте портрет героя  з прочитаних оповідань. Прочитайте пейзаж.
-          Що таке складений план? Як він допомагає у переказі?
-          Про що ти довідався з прочитаних оповідань?



Урок   12   
Тема уроку: Костянтин Паустовський  Далекі літа  (Уривок) Почуття героя твору с. 68 – 74
Мета уроку:

  •          удосконалювати навички читання прозових творів, насичених діалогами;
  •          вміння орієнтуватися у структурі тексту, аналізувати і виділяти головне у творі,
  •          формувати уміння робити висновки, висловлювати своє ставлення до прочитаного;
  •          розвивальна: розвивати зв’язне мовлення, техніку читання;
  • виховна: виховувати бажання вчитися.
 Тип уроку:  урок засвоєння нових знань
План уроку
Етапи уроку
Методи та прийоми реалізації цілей
Актуалізація знань
  1. Організаційний момент
Вправа «Уяви!»: Уяви себе космонавтом, який наближається до луни.
Хто  із вас зміг це зробити?
Що допомогло вам опинитися на Луні? Уява
Уява допоможе кожному із вас опинитися там, де ти мрієш. Це можна зробити дуже швидко і яскраво. Чим гарніше розвинена уява, тим  реалістичніше події, які відбуваються в твоїй уяві.
  1. Перевірка  домашнього завдання
  2. Актуалізація знань
-          Які музеї ти любиш відвідувати?
-          Чи можна вдома створити невеличкий музей речей, які ти збиратимеш усе життя?
-          Що тобі для цього треба?
-          Що можна збирати дома в своєму музеї?
Установка мети та завдань уроку
Сьогодні ми починаємо новий розділ «В країні пригод». Цей розділ містить уривки з повістей пригодницьких, фантастичних. Оповідання. Яке ми сьогодні прочитаємо оповідають нам про дитячі роки головного героя: його навчання, створений музей.
Етап засвоєння нових знань і способів дії
1.      Читання статей с. 68-69
-          Яку ціль поставимо перед собою, читаючи твори цього розділу?
-          Пригадайте, яку повість називають фантастичною? Які біографічні повісті ти читав?
-          Що таке детектив?
-          Що таке автобіографічна повість? Чому її так назвали?
-          Запис коротких відомостей
2.      Робота над твором
-          Чому  учні в’язнули до вчителя географії?
-          Знайдіть портрет вчителя.
-          Чого його називали Чорномор?
-          Чи зрозуміли ви  тонкий гумор письменника, який проявляється у прізвищі вчителя і його  захопленні?
-          Як допомагав учитель запам’ятовувати географічні поняття? (Цей прийом називається едейтика)
-          Яке захоплення мав учитель?
-          Які експонати були у ньому?
-          На що надихнув учня учитель своїм музеєм?
-          Чого учитель похвалив свого учня?
-          Чому Черпунов запросив учня в гості?
-          Що вразило хлопця  в будинку хлопця?
-          Яке майбутнє  пророкував учитель учневі? Чому?
-          Які чудеса вразили хлопця в передпокої?
-          Прочитайте цей уривок.
-          Прочитайте опис дзеркала.
-          Знайди опис саду, квітів, черепашки, метелика.
-          Як ти зрозумів, для чого людині  потрібно розвивати уяву?

Перекажи твір за планом.

-          Які почуття пережив герой твору? Захоплення учителем,  приємно від похвали за музей, соромно як реакція на слова вчителя про його порівняння, здивування, благодарність.
-          Складіть міркування: «Чому письменникові дорогі згадки з дитячих і юнацьких років.
-          Прочитайте статтю с. 74
Етап інформації про домашнє завдання
Читати, переказувати за планом
Скласти міркування: «Для чого людині потрібно розвивати уяву?»
Етап підбиття підсумків уроку
-          Чому повість Паустовського називається «Далекі літа»?
-          Про яке захоплення йде мова у творі?
-          Які якості потрібні для цього?
-          Що цікавого побачив Паустовський хлопцем у домі вчителя?
Урок  12 
Тема уроку: Еріх Кестнер  Еміль і детективи  (Уривок)  с. 75 - 79
Мета уроку:

  •          удосконалювати техніку читання;
  •          виробляти навички чіткої й виразної вимови;
  •          розвивати зв’язне мовлення, пам’ять, мислення;
  •          виховувати любов до  близьких, повагу до батьків
 Тип уроку:  урок засвоєння нових знань
План уроку
Етапи уроку
Методи та прийоми реалізації цілей
Актуалізація знань
  1. Організаційний момент
Притча "Мамина любов"
Одного разу до мами прийшли її діти, сперечаючись між собою і доводячи свою правоту один одному, з питанням: кого вона любить більше все на світі?
Мати мовчки взяла свічку, запалила її і почала говорити.
"Ось свічка - це я! Її вогонь - моя любов!"
Потім вона взяла ще одну свічку і запалила її від своєї.
"Це мій первісток, я дала йому свого вогню, свою любов! Хіба від того що я дала, вогонь моєї свічки став менше? Вогонь моєї свічки залишився колишнім ..."
І так вона запалила стільки ж свічок, скільки у неї було діток, і вогонь її свічки залишався таким же великим і теплим ...
-          Кого мама любить більше серед своїх діток?
  1. Перевірка  домашнього завдання
  2. Актуалізація знань
1.      «Мозковий штурм» по рядах:
-          Які  стимули є в тебе, щоб вчитися гарно?
-          Яку дитину можна назвати зразковою?
-          Як  показати батькам свою любов?
2.      «Чи подорожували ви  будь – коли без матусі? Як вона вела себе, коли вас проводжала? Що говорила при цьому?
3.      - Чи любите ви детективи? Чим приваблює тебе цей жанр?
-          Що характерно для цього жанру літератури? (Детекти́в (англ. detective — «агент розшуку», з лат. detectio — «розкриття») — різновид пригодницької літератури, передусім прозаїчні твори, в яких розкривається певна таємниця, пов'язана із злочином.)
-          Які детективи ти вже читав?
Установка мети та завдань уроку
Сьогодні ми прочитаємо уривок детективної історії «Еміль і детективи» Еріха Кестнера, у якому ми познайомимося з головним героєм повісті , його характером  і  про початок його пригод.
Етап засвоєння нових знань і способів дії
1.      Читання статті про письменника.
-          Яий жанр в дитячій літературі започаткував  Еріх Кестнер?
-          Якою думкою автора пронизана вся історія «Еміль і детективи»?
2.      Читання твору «Еміль  і детективи».
«Довідкове бюро»
«Торбинка запитань»
-          Хто головний герой повісті? Яким
-          Яка сім’я була у Еміля?
-           Чим заробляла на життя мати головного героя?
-          Як Еміль показував свою любов до матері?
-          Чому автор говорить, що Еміль був зразковим хлопцем? Любив матір, не байдикував, йому це було соромно робити, коли матуся працює, гарно вчився, не міг обманювати матір – не прогулював, не списував, бо мама тяжко працювала.
-          - Чому хлопець був зразковим?
-          Які причини зразкової поведінки хлопця?
-          Чи легко йому бути зразковим?
-          Чому він намагався бути найпершим у навчанні? Хотів потішити маму і віддячити їй за її старання.
-          Що таке конка?
-          Яке почуття охопило Еміля, коли він побачив  поліцейського? Як про це каже автор? Прочитайте.
-          Чому Емілю стало соромно?
-          Про що  хвилювалася мама, проводжаючи сина? Про поведінку у вагоні,  щоб не проґавив зупинку, не загубив гроші.
-          Про що хвилювався Еміль?
-          Як проявилося почуття гумору у Еміля? До мами звертався Люба пані, пані Тішбайн,  Його відповідь про гроші, у бесіді з мамою  про валізу, про літак.
-          Чому мама  плакала?
Читання в особах розмову мами і Еміля на вокзалі.
-          Як ти гадаєш, що за пригоди чекають на Еміля ( май на увазі гроші, які були в нього, і назву повісті)?
-          Чи  виникло  в тебе бажання дізнатися, що було далі?
Етап інформації про домашнє завдання
Читати,  переказати уривок, який сподобався.
Скласти міркування:  «Еміль був зразковий хлопець, тому що …»
Етап підбиття підсумків уроку
-          З яким твором познайомилися?
-          Чим цей твір відрізняється від прочитаних раніше? Що таке детектив?
-          Чи сподобався тобі головний герой? Чим саме?
-          Як він відносився до мами?
-          Що  підштовхувало його бути першим?
Етап рефлексії
Я зрозумів…
Мені було цікаво …
Я  хочу …
Мені сподобалося…
Я вірю, що …

Урок 13     
Тема уроку:  Альфред Шкляревський   Томек у країні кенгуру. (Уривок)  Характер героя твору. С. 79 -91
Мета уроку:

  •          ознайомити дітей із відомостями про  Альфреда Шкляревського;
  •           розширювати й поглиблювати уявлення дітей про рослинний і тваринний світ Австралії, прояв якостей характеру героя  в складній ситуації,  дружбу людей і тварин;
  •          збагачувати словниковий запас учнів;
  •          удосконалювати вміння характеризувати дійових осіб, навички стисло переказувати, виразно читати;
  •          виховувати  моральні якості характеру.
 Тип уроку:  урок засвоєння нових знань
План уроку
Етапи уроку
Методи та прийоми реалізації цілей
Актуалізація знань
  1. Організаційний момент
Мужність - чеснота, в силу якої люди у небезпеках здійснюють прекрасні справи.

Аристотель
-          Поясніть  цей вислів.
  1. Перевірка  домашнього завдання
  2. Актуалізація знань
-          Яку країну називають країною кенгуру.
1.     

5
їйк
Вправа «Дешифрувальник»

4
зиі

1
абв

2
ггд

6
лмн

7
опрс

9
цчшщ

0
ьюя

8
туфх

3
еєж
 









Номер  117871640 (Австралія)
2.      Вправа «Мозковий штурм»
-          Який вчинок може зробити людина у звичайному житті, щоб про нього могли сказати «справжня людина»?
Установка мети та завдань уроку
Сьогодні ми прочитаємо  уривок з повісті  «Томек у країні кенгуру», у якій ми дізнаємося про рослинний і тваринний світ  Австралії, про  мужній вчинок Томека.
Етап засвоєння нових знань і способів дії
1.      Читання статті с. 79 -80
-          Що ви дізналися про Альфреда Шкляревського?
-          Про кого ми прочитаємо в повісті «Томек у країні кенгуру»
2.      Робота над твором.
1.Читання уривка учнями.
«Довідкове бюро»
«Торбинка запитань»:
-          Що сталося  на фермі?
-          Яку обіцянку дав Томек  батькові? Чому так важливо виконувати таку обіцянку?
-          Що його зацікавило?
-          Чому Томек забув про обіцянку?
-          Яких папуг побачив Томек?
-          Знайди їх описи. Прочитай.
-          Чому Томек вирішив впіймати одного з папуг?
-          Що викликало усмішку?
-          Чому Томек забув про все на світі? Здивувався  папузі, що розмовляє, хотів його впіймати.
-          Чому Томек злякався не на жарт?
-          Як Томек знайшов Саллі? Хто йому допоміг у цьому?
-          Чому дівчинка не йшла додому?
-          Як Томек допоміг дівчинці  вибратися з ями?
-          Як вони дібралися до ферми?
-          Як дівчинка  відносилася до хлопчика?
-          Як фермери  дякували хлопцю?
-          Які почуття у цю мить були у хлопця?
-          Про який звичай австралійців  ви дізналися?
-          Яку нагороду отримав Томек?
-          Як батько зустрів сина?
-          Чи приховав хлопець роль собаки в урятуванні  дівчинки?

Робота в групі:
1 група:  скласти анотацію до твору
2 група: скласти міркування : Томек  справжній чоловік, тому що …
3 група: скласти план

«Скринька почуттів» твору:
-          Прочитай  виділені слова. Поміркуй, як змінювалися почуття хлопця протягом оповіді?
-          Які рядки викликали в тебе тривогу?
-          Чому ти хвилювався?
-          Що в тебе викликало усмішку?

Вправа «павутинка»
Робота над  визначенням характерних рис головного героя.
Знайдіть рядки, думки, міркування хлопця. Про які риси характеру вони нам говорять?
Томек: має совість, грайливий, запальний, захоплюється, відчайдушний, може піддатися слабкості,  співчутливий,  турботливий,  сором’язливий, хоробрий, розумний, винахідливий, сильний,  добродушний, щирий, чесний.
Етап інформації про домашнє завдання
Читати, скласти план , стисло  переказувати   за  планом.
* скласти міркування : Томек  справжній чоловік, тому що …
Етап підбиття підсумків уроку
-          Чого навчило тебе це оповідання?
-          Як ти відносишся до Томека?
-          Що цікавого ти дізнався про природу і звичаї Австралії?
-          Які повісті ти прочитав у розділі?
-          Хто є головними героями цих повістей?
-          Чому вони мають таку назву?
-          Які пригоди чекають Еміля і Томека у  цих повістях? Прочитай самостійно.



Урок   14
Тема уроку: Джані Родарі  Ці бідні привиди с. 98 - 104
Мета уроку:

  •          Вчити виразному і свідомому читанню, вдосконалювати техніку читання, зорову пам’ять, зв’язне мовлення.
  •          Ознайомити з оповіданням про життя привидів,   вчити з розумно ставитися до невідомого;
  •          Вдосконалювати уміння швидко орієнтуватися у тексті, ділити його на частини. Виховувати спостережливість, чуйність

 Тип уроку:  урок засвоєння нових знань
План уроку
Етапи уроку
Методи та прийоми реалізації цілей
Актуалізація знань
  1. Організаційний момент
Що означають вислови: взяти себе в руки, у страху очі завеликі, як заєць, давати деру, дух завмирає.
  1. Перевірка  домашнього завдання
  2. Актуалізація знань
-          Хто такі привиди?  Чи ти боїшся їх?
-          У яких творах нам зустрічалися привиди?
Установка мети та завдань уроку
Сьогодні ми познайомимося з казкою Джанні Родарі «Ці бідні привиди», яка навчить тебе  правильно відноситися до привидів.
Етап засвоєння нових знань і способів дії
1.Ознайомлення із життєвим і творчим шляхом  Джанні Родарі
-          Самостійне читання статті про письменника.
-          Вибіркове читання за запитаннями. ( Де народився письменник?  Для кого писав твори? Які казки стали всесвітньо відомими?)
2. Опрацювання казки  «Ці бідні привиди»
а) Читання вчителем
- Хто є головним героєм твору?
б) Словникова робота по ходу читання тексту
 в) Гра " Блискавка "
Триразове читання уривка за хв.
1 раз- 1 хв.з олівцем відмітити
2 раз – 1 хв.  відмітити
- Чи збільшилась кількість прочитаних слів? ( Чим більше читаємо, тим швидший темп читання )
 г) Повторне читання " ланцюжком "
д) Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.
-- Прочитайте опис місця, де живуть привиди?  
-- Чому бортіанці не боялися привидів?
-- Як бортіанці  сміялися з привидів? Прочитай уривки.
-- Що запропонував найстарший привид?
-- Яке рішення прийняли привиди?
-- Прочитай, як привиди покинули свою планету.
-- Як ти гадаєш, чим закінчилася ця історія?
            1 ряд: читає першу кінцівку
            2 ряд: ІІ кінцівка
            3 ряд: ІІІ кінцівка
Розкажіть стисло, чим закінчилася ця історія.
-          Яка кінцівка вам сподобалася найбільше? Обґрунтуй відповідь.
-          Читання учителем  4-ої кінцівки
-          Яку кінцівку придумав би ти?
-          Чому казка має таку назву?
-          Які почуття викликала перша кінцівка? Обурення, бо людей стануть лякати привиди. Назва такої казки «Ці бідні люди»
-          Друга кінцівка гарна, але в кінці привидів чекає негарна доля.
-          Третя кінцівка гарна для всіх привидів, але й боягузів жаль, бо вони й так всього бояться.
-          Четверта  кінцівка подобається, бо всім гарно і цікаво.
е) Поділ казки  на частини і складання плану.

 Ж) Робота в групі:
1 група: Скласти сенкан «Привиди»
2 група: Скласти міркування: Чому Джанні Родарі назвав казку «Ці бідні привиди»?
3 група: Яка особливість казки Джанні Родарі?

З)Робота в парі:
Прочитай  нараду привидів у особах
Етап інформації про домашнє завдання
Прочитати казку, переказати за планом
*Скласти свою кінцівку.
Етап підбиття підсумків уроку
-          Що таке літературна казка?
-          Які літературні казки ми прочитали?
-          Хто автор цих казок?
-          Чому так називаються казки?
-          У якому творі пригадується казка «Срібне копитце»? Прочитай уривок.




Урок   15  
Тема уроку:    Повість – казка Олександр Волков  Чарівник Смарагдового міста  с. 104 - 111
Мета уроку:

  •          Розвивати навички роботи з книгою і вміння аналізувати прочитане.
  •          Ознайомити учнів з історією написання книги і творчістю письменника.
  •          Розвивати уміння порівнювати, узагальнювати, виділяти головне, робити висновки.
  •          Розвиток мовленнєвої діяльності, збагачення словникового запасу.
  •          Виховання кращих моральних якостей особистості на прикладі літературних героїв.
  Тип уроку:  урок засвоєння нових знань
План уроку
Етапи уроку
Методи та прийоми реалізації цілей
Актуалізація знань
  1. Організаційний момент
- Які літературні жанри ви знаєте? (Розповідь, казка, вірш, повість)
- Які види казок ви знаєте? (Анімалістичні, побутові, чарівні)
- На які дві групи можна розділити казки? (Народні, авторські)
- Чим відрізняються авторські казки?
- Як по-іншому називають авторські казки? (Літературні)
- Яких ви знаєте письменників, які складали казки?
  1. Перевірка  домашнього завдання
  2. Актуалізація знань

Установка мети та завдань уроку
- Сьогодні на уроці ми познайомимося з творчістю Олександра Мелентьевич Волкова, прочитаємо уривок з його казки і подумаємо, яку важливу думку хотів донести до нас автор.

Етап засвоєння нових знань і способів дії
а) Читання авторського тексту в підручнику.
- Що ми дізналися про А.М. Вовкові?
 в)  розповідь учителя

- А. М. Волков народився в Усть-Каменогорську. З чотирьох років навчився читати і все життя прагнув до знань. Олександр Мелентьевич закінчив два інститути і університет. Викладав словесність, фізику, математику, географію, історію, природознавство. Він знав латинь, французька, німецька, старослов'янську мови; розумів італійський, іспанський, болгарський, польський. Захотів вивчити англійську мову. З цією метою в 1937 році почав перекладати книгу Лиману Франка Баума "Мудрець з країни Оз", а вечорами переказував її двом своїм синам. Їх захват спонукав його відредагувати казку. Волков так захопився перекладом, що сам почав придумувати нових героїв, написав нові глави. А. М. Волков приніс перероблений, доповнений і змінений варіант С. Я. Маршаку , якому казка дуже сподобалася. У 1939 році вийшло перше видання казки "Чарівник Смарагдового міста". Чорно-білі ілюстрації до тексту зробив художник Микола Радлов.
Почалася війна і про книгу забули. Нове життя книга А.М. Волкова здобула завдяки художнику Леоніду Вікторовичу Володимирському.
У 1959 році "Чарівник Смарагдового міста" вийшов у світ з новими ілюстраціями, визнаними пізніше класичними.
Чарівна країна Волкова не повторює чарівну країну ОЗ. Баум написав 13 продовжень своєї казки. Волков - 5 самостійних продовжень своєї книги .

- Сьогодні ми будемо читати уривок із казки А.М. Волкова "Чарівник Смарагдового міста" .
- Хто з вас уже читав цю книгу?
- Зараз ми познайомимося з головними героями.
- Маленька дівчинка Еллі жила в канзаській степи з мамою і татом. Її батько працював у полі, мама поралася по господарству. Одного разу страшний ураган забрав будиночок з Еллі і цуциком Тотошку.
- Куди забрав ураган Еллі ми дізнаємося, коли прочитаємо уривок з казки.

Читання уривку учнями.

«Довідкове бюро» протягом читання казки.

«Торбинка запитань»:
-          Чи сподобався Еллі пейзаж за вікном?
-          Прочитайте, як виглядала місцевість, куди потрапила Еллі.
-          Як виглядали мешканці тієї місцевості? Прочитайте.
-          Як називалася країна?
-          Знайди опис старенької.
-          Ким вона виявилася?
-          Що розказала  чаклунка Еллі про  свою країну?
-          Що хотіла Гінгема  зробити з людством?
-           Про що прочитала чарівниця Вілліна в чарівній книзі?
-          Як чаклунка знищила Гінгему?
-          Чому в будинку опинилися Еллі з Тотошкою?
-          Які дива почалися одразу ж  в чарівній країні ? Заговорив Тотошка
-          Яку сумну звістку повідомила чародійка Еллі?
-          Чи співчували жувани  Еллі?  Як?
-          Які чарівні слова вживала Вілліна?
-          Хто мав повернути Еллі додому? Де він знаходився? Які умови мала виконати Еллі?
-          Який шлях  повинна була пройти Еллі, щоб повернутися додому?
-          Які слова  підтримки висловила Вілліна? Іди, шукай, борися!
-          Яку знахідку приніс песик дівчинці? Чому?
-          Пофантазуй, які події чекають на дівчинку?

«Майстер слова»
Робота в парі: вибери уривок розмови Еллі з Вілліною і прочитай в особах.

Робота в групах:
1 група: складіть план
2 група: Склади міркування: Чому чарівниця взялася допомагати дівчинці.
3 група:  Склади анотація до казки.
Етап інформації про домашнє завдання
Читати казку, відповідати на питання
*Складіть міркування: Які якості треба мати дівчинці, щоб витримати всі випробування і повернутися додому?»
Етап підбиття підсумків уроку
- Уривок з якої казки ми сьогодні прочитали?
- Захотілося Чи вам прочитати її до кінця і дізнатися, що сталося з Еллі і її друзями далі?
- Пам'ятаєте, як закінчується "Казка про Золотого півника" А.С. Пушкіна?
"Казка - брехня, та в ній натяк, добрим молодцям урок".
- Як ви думаєте, чому вчить нас казка А. М. Волкова?
Незважаючи на те, що казка чарівна, герої її старалися знайти вихід з важких ситуацій не за допомогою чарівництва, а розраховуючи на свій розум, винахідливість, сміливість, допомогу і чуйність друзів.
Волков писав: "У своїй казці я намагався показати, що найкраще, найдорожче на світі - це дружба і взаємна виручка".
Етап рефлексії
- Чи сподобався вам сьогоднішній урок?





Урок  16   
Тема уроку: Туве Янссон  Диво – капелюх (Уривок) с. 112 -  116
Мета уроку:

  •          удосконалювати навички правильного і виразного читання та літературного аналізу твору, вміння працювати самостійно;
  •          формувати оцінні судження;
  •          розвивати читацькі навички;
  •          виховувати уміння правильно організовувати своє дозвілля.
 Тип уроку:  урок засвоєння нових знань
Форма проведення:  
Наочність та обладнання:  
План уроку
Етапи уроку
Методи та прийоми реалізації цілей
Актуалізація знань
  1. Організаційний момент
Вправа «решето»: назви гру, в яку можеш грати сам чи з друзями.

  1. Перевірка  домашнього завдання
  2. Актуалізація знань
Вправа «дешифровальник»:
3.       

4
зиі

1
абв

2
ггд

6
лмн

7
опрс

9
цчшщ

0
ьюя

8
туфх

3
еєж
 









Номер  87760 (Троль)
-          Як ви уявляєте собі цих казкових героїв?
-          Згадайте казки, в яких капелюх грає неабияку роль. (капелюх – невидимка – Царівна – жаба, Руслан і Людмила, Зачарована королева)
Установка мети та завдань уроку
Сьогодні ми прочитаємо уривок з повісті – казки  «Диво –капелюх»  Туве Янссона, у якому познайомимося з тролями з долини Мумі.
Етап засвоєння нових знань і способів дії
1.      Читання статті про письменницю  с. 112
-          У якій країні народилася письменниця?
-          Які вона любила казки?
-          Скільки повістей про мумі – тролів склала туве Янссон?
-          Які мумі – тролі у письменниці за характером?
2.      Робота над твором
1.      Читання  твору : початок учитель, далі – ланцюжком.
2.      Бесіда за прочитаним:
-          У якій долині ми опинилися?
-          Хто розбудив тролів?
-          Скільки вони спали?
-          Що знайшли герої повісті?
-          У чому капелюх виявив свою чарівність?
-          Які хмарки були на дотик? З чим їх порівняла письменниця?
-          Як можна було керувати цими хмарками?
-          Яку гру придумали тролі?
-          Над чим задумалися вони, коли летіли на хмарці?

3.      Складіть план уривку і перекажіть за ним твір.
4.      Складіть анотацію до цього уривку.
5.      Гра «Хрестики – нулики»
-          Мумі – троль прокинувся о четвертій годині навесні.
-          Коли він огледів все довкола, то всі ще спали.
-          Тролі знайшли великий сірий капелюх.
-          Хмарки утворилися з яєчної  шкарлупки.
-          Тролі не хотіли торкатися хмарок через свою боязкість.
-          Тролям було весело гратися на хмарках.
-          Спалося Тролям добре.
-          Тролям приснився однаковий сон.
-          Тролі вирішили не думати про свій сон.
6.      Спробуй скласти оповідь про подальші пригоди тролів. (Дома можна прочитати продовження цієї казки)
7.      Складання таблиці: риси характеру тролів.
Які риси характеру виявили тролі у цьому уривку? ( дружба – розповідають про сон;  веселі – гра на хмарках,  цікавість – принесли капелюх)
Етап інформації про домашнє завдання
Читати, переказувати за планом уривок с. 112-116
Етап підбиття підсумків уроку
-          З якої повістю познайомилися? Хто її автор?
-          Чи  виникло бажання прочитати продовження цієї казки?

Етап рефлексії
Сенкан : Мумі – троль
Цікавий, дружелюбний
Прокинувся, знайшов, катався
Троль – мешканець долини Мумі.
Фантастична істота.