Блог учителя Викторії Момот
“Бути! Жити! Творити! Світити вільною душею!” М.Грушевський
суббота, 9 апреля 2016 г.
вторник, 5 апреля 2016 г.
Урок природознавства 1 клас з теми "Дерева, кущі, трав'янисті рослини" за технологією "Педагогічна майстерня"
Тема. Дерева, кущі, трав'янисті рослини
Мета:
- ознайомити учнів із
різноманітним світом рослин;
- учити порівнювати дерева,
кущі, трав'янисті рослини;
вчити
розрізняти рослини між собою, вчити класифікувати рослини
- розвивати мовленнєві вміння, мислення;
-
формувати ключові компетентності
– вміння вчитися, працювати у взаємодії, соціальну; предметні компетентності -
розвивати спостережливість, вміння порівнювати, аналізувати, робити висновки.
-
Виховувати допитливість, інтерес
до вивчення рідної природи, бажання берегти і вирощувати рослини.
Хід уроку:
1. Створення емоційного настрою на урок
Встаньте.
діти, всі рівненько,
Посміхніться
всі гарненько.
Посміхніться
ви до мене,
Посміхніться
до гостей.
Привітайтесь:
«Добрий день!»
2.
Вправа « Погода» Слайд №2
- Діти, почнемо наш урок, як завжди, з вправи «Погода»
-
Яка зараз пора року? Який місяць?
-
Яка була погода
протягом цих днів?
-
Яка температура повітря сьогодні?
Слайд 3
- Прочитайте прислів’я про листопад:
- Листопадовий день, що заячий хвіст.
-
Листопад зимі
ворота одчиняє.
- У листападі голо в саді.
Поясніть їх зміст.
- Погода сприятлива. Можна вирушати
в подорож.
- Відгадайте загадки і ви дізнаєтеся,
яку букву нам подарувало слово- відгадка: (Слайд
№4)
Мов зелений їжачок,має безліч
голочок.Поспішає до оселів новорічні дні веселі. (Ялинка)
Батько синів тисячі має,
кожному
шапочку справляє.(Дуб)
Довгий зелений,
добрий солоний,
добрий і сирий, хто він такий?(Огірок)
Сидить
баба на грядках, вся закутана в хустках.(Капуста)
Дівка
в коморі, а коса надворі.(Морква)
Стоїть півень
на току в червонному ковпаку.(Мак)
Лист
різний із оксамита, Соком ягідка налита. А для хворої дитини Кращі ліки – чай з
…(Малини)
Прочитаємо разом: РОСЛИНИ.
II. Актуалізація опорних знань
1.
Репродуктивна бесіда
- До якої природи належать рослини?
(До живої)
- Чому? (Вони мають всі ознаки живих організмів: народжуються, ростуть,
дихають, живляться,розмножуються, дають потомство і відмирають).
III. Мотивація навчальної діяльності
- Діти, сьогодні на уроці ми продовжимо говорити про рослини. А що саме ми
вивчимо, ви дізнаєтесь, коли відновите речення, поставивши слова по порядку. Слайд
5(природі, у , Групи, рослин)
Слайд 6
- Ми ознайомимося з групами рослин, які існують у природі, навчимося
визначати основні істотні ознаки представників кожної групи, будемо порівнювати
рослини, що належать до різних груп.
V. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу
1. Віртуальна мандрівка
- Діти, зараз ми віртуально
помандруємо у різноманітний світ рослин за допомогою повітряного транспорту. Що
це за транспорт, відгадайте. «Не птах, а літає. Могутній пропелер має.» слайд 7
- Уявіть себе на борту
вертольота.
Слайд 8
- Погляньте з висоти на землю.
Які рослини ви бачите? (Дерева)
— Дерева високі, тому ви побачили їх
із вертольота. Вони становлять найвищий ярус. Для того, щоб побачити нижчі рослини, доведеться спуститися на землю.
- Ось ми приземлися на лісовій галявині.
Слайд 9
Давайте вийдемо з вертольота і
роззирнемося довкола. Ось дерева,які ми бачили з вертольота. Як вони
називаються? (Дуб, ялина, горобина). Дерева утворюють найвищий ярус
рослинності.
Слайд 10
Як називаються рослини, що йдуть за висотою після дерев? (Кущі). Кущі утворюють
середній ярус.
Слайд 11
А що знаходиться у нас під ногами? (Трава). Буйне різнотрав’я або трав’янисті рослини утворюють третій
найнижчий ярус рослинності.
Перегляд відео файлів про дерева,
кущі, трав’янисті рослини біля школи, дому.
Слайд 12-15
·
Які дерева, кущі, трав’янисті рослини ростуть навколо
школи?
2.Повідомлення теми та завдань уроку.
Ви вже знаєте, що серед рослин є дерева, кущі та трав'янисті рослини.
А за якою ознакою їх так поділили ми і дізнаємося сьогодні.
Ви вже знаєте, що серед рослин є дерева, кущі та трав'янисті рослини.
А за якою ознакою їх так поділили ми і дізнаємося сьогодні.
1. Розповідь з елементами бесіди.
Слайд 16
Що є спільного у всіх рослин? (У більшості рослин є
коріння, стебло, листки, насіння і плоди).
Слайд 17
Але між рослинами різних груп є і відмінні ознаки.
Відповідно до цих ознак рослини поділяють на три групи: дерева, кущі,
трав’янисті рослини.
2. Визначення істотних ознак дерева.
Слайд 18
Учні розглядають малюнки дерев (липи, берези, дуба,
яблуні, горіха).
Як ці рослини можна назвати одним словом? ( Дерева)
Всі дерева мають міцне, велике, дерев’янисте стебло.
Його називають стовбуром.
Покажіть стовбур на малюнку символічно.
4. Визначення істотних ознак куща.
Слайд 19
Учні розглядають малюнок куща.
Чим кущ відрізняється від дерева? ( У куща від кореня
росте кілька стебел. Вони теж міцні і дерев’янисті, але значно тонші і менші,
ніж стебло дерева.)
Слайд 20
Які кущі ростуть у саду, в лісі? (
Малина, смородина , аґрус, чорниця)
Покажіть символічно на малюнку істотну ознаку куща.
6. Визначення істотних ознак трав’янистих рослин.
Слайд 21
Діти, розгляньте малюнки. (На дошці вивішені малюнки
фіалки, кульбаби, кропиви, огірка, суниці).
Перед вами представники третьої групи рослин – трави,
або трав’янисті рослини. Вони мають м’яке соковите стебло.
Слайд 22
Які трав’янисті рослини ростуть у бабусі на городі?
(Цибуля, огірки, помідори, кріп, петрушка)
Покажіть стебло трав’янистої рослини символічно.
Слайд 23
Фізкультхвилинка. (відео «Ялинка»)
2. Бесіда з елементами розповіді
-Отже, порівняйте наші символічні малюнки і зробіть
висновок, за яким органом рослини поділяють на дерева, кущі, трав’янисті рослини?
За стеблом.
Слайд 24
У дерев один
дерев’янистий стовбур, гілки дерева починаються на деякій відстані від землі й
утворюють крону. У кущів є декілька дерев’янистих стебел із гілками, що
починаються відразу від землі.
У трав’янистих рослин один або
декілька не дерев’янистих,
тобто м’яких, соковитих, зелених
стебел.
VІІ. Осмислення учнями знань.
Слайд 29
1.Робота з підручником. С. 60
«Послухай і порівняй»
- Допоможіть Сойці
розібратися.
- Чим схожі рослини? Назви
їх.
- Чим вони відрізняються?
До якої групи вони відносяться?
- Читання статті учителем.
- Чому липа – це дерево?
Шипшина – кущ? Конюшина – трав’яниста рослина.
- Читання висновку учнями.
(хором, дівчата – хлопці, індивідуально)
Всі рослини які нас
оточують - живі організми і виконують
важливу роль в нашому житті. Вони очищають повітря, виробляють кисень, який
потрібен всім нам для дихання, ми використовуємо рослини в їжу або їх плоди,
вони є окрасою наших міст і сіл. Тому ми повинні оберігати їх.
Слайд 30
Гра «Четвертий зайвий».
Діти ,ви
добре попрацювали ,а зараз ми перевіримо як ви засвоїли те, про що ми говорили і допоможе нам в
цьому гра “Що зайве?”
Розгляньте сторінку справа 61.Подивіться уважно на малюнки
А) Які рослини зображені у першому рядочку? (Тополя,
тюльпан, каштан,береза)
Яка рослина зайва? Чому? (Тюльпан, бо це трав’яниста
рослина. А тополя, каштан, береза – дерева.)
Б) Які рослини зображені у другому рядочку? (Малина,
смородина, проліска, калина)
Яка рослина зайва? Чому? (Проліска, бо це трав’яниста
рослина. А малина, смородина, калина – кущі.)
В) Які рослини зображені у третьому рядочку? (Клен,
айстра, сон, конвалія) Яка рослина зайва? Чому? (Клен, бо це дерево. А айстра,
сон, конвалія – трав’янисті росини.)
Молодці! Добре справилися з цією перешкодою.Наступне
завдання.
Слайд
32-33
VI.Фізкультхвилинка.
Слайд
34
Гра « Дерева, кущі, трави»
-Діти ,а зараз ми з вами перевіримо
чи всі добре запам’ятали на які ж групи поділяються всі рослини.Всі піднялися і
стали біля парт.Зараз я читатиму назви рослин,а ви будете уважно слухати : коли
я називатиму дерево,вам потрібно руки піднімати вгору, коли кущ –
розводити руки в різні боки, а коли трав’янису рослину потрібно
присісти.Готові? Темп може бути різний
(Клен,пролісок,яблуня,шипшина,дуб,аґрус,смородина,мак,тюльпан,тополя,волошка,каштан
,щавель,бузок,чорнобривці).Молодці!Сідайте на свої місця.Отже тепер ви добре
знаєте, на
які групи поділяються всі рослини.
1. Створення творчого продукту – буклету «Групи
рослин»
Слайд
37
Створимо буклет, який презентує вашу роботу в групі.
- У кожного з вас на партах є ілюстрації із зображенням рослини. Розгляньте
рослину, пригадайте, як вона називається. Визначте, до якої групи вона
належить. Займіть місце у відповідній групі. (Троє учнів тримають у руках назви
груп. Діти обирають відповідну групу).
- Учні приклеюють на сторінку відповідного буклету свою рослину.( на дошці)
- Презентація роботи групи: назвати групу, визначити характерну ознаку,
назвати представників цієї груи рослин.
-
Дана робота
виконана на високому рівні з творчим підходом. Я вважаю,що заслуговує на визнання.
-
-
VII. Підсумок уроку
Всі завдання розв’язали,
Перешкоди подолали.
Тож мерщій, часу не гайте,
Що робили – пригадайте.
-
Що вам найбільше сподобалось?
— Які групи
рослин ви знаєте?
- У чому полягає головна відмінність будови дерева від
будови інших рослин?
Отже, ми
досягли поставленої мети на уроці.
Молодці! Ви
були уважні, відповідали дружно.
А зараз я
пропоную вам оцінити свою роботу на сьогоднішньому уроці. Зверніть увагу на
дошку.
( На дошці
накреслена діаграма оцінювання за рівнями: високий, достатній, середній,
початковий. Кожен учень оцінює себе і приклеює листочок, коли вчитель називає той чи інший
рівень. Результати фіксуються на діаграмі).
Під кожним стовпчиком смайлик з настроєм.
Я бачу, що більшість учнів відчуває задоволення від
роботи. Вітаю вас ще з однією перемогою!
Урок закінчено.
Вживлення: Уявіть себе рослиною. Хто ти: дерево, кущик чи
трав’яниста рослина? Презентуй себе так, щоб ми тебе зрозуміли.
Гра «Так чи ні?»
§
А чи любите
ви грати у ігри?
Пропоную вам
пограти у гру «Так» чи «Ні».
Кульбаба
має жовті квіти? (Так)
§
Плід яблуні
– каштан? (Ні)
§
Шипшина – це
кущ? (Так)
§
Дерева мають
м’яке соковите стебло? (Ні)
§
М’ята – це
трава? (Так)
§
Гладіолус –
це дерево? (Ні)
§
Калина має
червоні ягоди? (Так)
§
Дині ростуть
на деревах? (Ні)
§
Смородина –
це кущ? (Так)
§
Береза має
червону кору? (Ні)
§
Дуб – це
дерево? (Так)
Подписаться на:
Сообщения (Atom)